Dokunmatik (Touchmatic) Ekranlar

Dokunmatik Ekranlar Nedir, Ne İşe Yarar?

Dokunmatik ekranlar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımızın her alanında kullanılmaya başladı. İnteraktif kullanıma sahip olması sebebiyle geri dönüşlerin kolaylıkla analiz edilebildiği dokunmatik ekranlar telefonlardan ev aletlerine, ofislerdeki toplantı odalarından toplu kullanım alanlarındaki yönlendirme tabelalarına kadar birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Dokunmatik Ekran Çeşitleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Dokunmatik ekranları 3 farklı formatta kullanılabilir.

Dirençli Dokunmatik Ekran

En eski dokunmatik ekran türlerinden biridir. Birbirinden ayrılmış iki iletken yüzeyin kalem ya da parmak basıncı ile temas etmesi ile çalışır. Çoklu dokunma sistemine sahip değildir. Aynı anda yapılan iki dokunma hareketini algılayamaz. Belirli bir süre kullanıldıktan sonra kalibre edilmesi gerekmektedir. Cep telefonlarının çoğunda kullanılmaktadır.

Kızılötesi Dokunmatik Ekran

Dokunmatik ekranlar arasında en basit yapıya sahip olan sistemdir. Kızıl ötesi ışıklar ekranın bir katmanından diğerine aktarılır. Darbe ve belirli dış etkenlere karşı en dayanıklı ekrandır. Kalibrasyona ihtiyaç duymaz.

Kapasitif Dokunmatik Ekran

Köşelerden oluşturulan gerilim sistemi ile ekran yüzeyinde elektro statik bir alan oluşturularak üretilmektedir. Dokunmatiği oldukça hassastır. Yeni nesil cep telefonları başta olmak üzere LCD’lerde kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri içerisindeki birçok yardım ve yönlendirme ekranı kapasitif dokunmatik ekran sistemiyle çalışmaktadır.

Kullanan Firmalara ve Kullanıcılara Faydaları Nelerdir?

Dokunmatik ekranlar bölünebilir ekran yönetimi, fonksiyonel kullanımı, fazla ışıkta bozulmayan görüntüsü ve özellikle günlük hayatın getirdiği alışkanlıklarla seri şekilde kullanılmasıyla büyük rahatlık sağlamaktadır.

Etkili bir sunum yapmak ve projeleri görsel açıdan daha etkileyici kılmak için tercih edilebilecek en iyi araçlardan biri dokunmatik ekranlardır. 

Garanti Koşulları

Kullanımınıza uygun olarak belirlenen dokunmatik ekranlara 2 yıl, monitör kasalarımıza ise 10 yıl garanti hizmeti sunmaktayız.

İhtiyacınıza uygun çözümü bulmak, dokunmatik ekran modelleri ve fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz.

Hakkımızda

Mesaj Gönderin

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.